Rzymski pokój
Rzymski pokój
Technika ta pozwala na szybkie uczenie się, zapamiętywanie dużych ilości informacji. Zasada jest, jak to najczęściej bywa w przypadku mnemotechnik, prosta, jednak opanowanie jej w stopniu zaawansowanym wymagać będzie od nas treningu.
Technika rzymskiego pokoju polega na wytworzeniu skojarzeń między dobrze nam znanymi elementami, a tym co chcemy zapamiętać.
Przykład :
Wyobraźmy sobie pokój – całkiem zwyczajny, jednak zawierający kilka charakterystycznych elementów (np. zegar, fotel, obraz), następnie do każdego z tych elementów "zahaczmy" informacje, które chcemy zapamiętać (ciąg liczb, lista zakupów itp.). Dzięki temu patrząc na np. zegar będziemy widzieć konkretną liczbę (np. 19) lub konkretny produkt (np. masło). Jeżeli w takim pokoju znajdować się będzie sporo różnych, łatwych do zapamiętania przedmiotów nasza lista będzie mogła rosnąć.
Tę technikę możemy rozciągnąć na całe nasze mieszkanie, w ten sposób nie tylko zwiększymy zasobność "haków", ale także posegregujemy je, wprowadzimy porządek. To oczywiście tylko jeden z przykładów tej mnemotechniki. Bardziej zaawansowanym etapem, pozwalający na szybką naukę jest tworzenie takiego "domu" we własnym umyśle.
Dodaj komentarz